Aktuálne:
Fotografie
akcií nájdete
vo fotoalbume


Poruchy psychického vývinu: Fajčenie

Fajčenie nie je len zlozvyk alebo „spoločenská“ potreba. Každý fajčiar vie, aká silná a neodbytná je túžba po cigarete. Pravda je, že fajčenie je závislosť – ochorenie, ktoré treba liečiť s pomocou lekára a účinnej odvykacej liečby.

Príčinou závislosti je droga nikotín – ten fajčiara núti k ďalšej a ďalšej cigarete, avšak škody na ľudskom organizme spôsobuje ďalších 4000 škodlivých látok, ktoré sa v cigaretovom dyme nachádzajú.

Nikotín z dýchacích ciest prechádza cez krvný obeh a do mozgu. V mozgu sa naviaže na receptory, a spolu s nimi spôsobí zvýšenie dopamínu a noradrenalínu – látok, ktoré majú vplyv na to, ako sa cítime. Tým sa v podstate zmení biochemické zloženie centrálnej nervovej sústavy a práve to spôsobuje závislosť – telo fajčiara potrebuje nikotín, aby sa „cítilo“ normálne.

Fajčenie má dokázateľnú súvislosť s viac ako 24 ochoreniami. U fajčiarov je výrazne vyššie riziko vzniku nádorových ochorení, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ischemickej choroby srdca, cerebrovaskulárnych ochorení, ochorení periférnych ciev a komplikácií v tehotenstve a pri pôrode.

Každých 10 sekúnd na svete zomrie 1 človek na následky fajčenia. Až 80% fajčiarov by chcelo prestať fajčiť a 23% fajčiarov sa už prestať fajčiť pokúšalo. V priemere sa prestať fajčiť podarí len 3-5% fajčiarov. V súčasnosti je dostupná účinná odvykacia liečba vo forme prvej beznikotínovej tabletky, ktorá výrazne zvýši šancu fajčiara boj so závislosťou na nikotíne vyhrať.

Tvorba a správa webstránky: 247.sk s r.o.